Tárlatvezetés
SÁRKÖZ
Báta helye a Sárközben
A Sárköz nevét Sárkez alakban egy 1459-ből származó oklevél említi először. Népi eredetű vízrajzi tájnév. A Sár (víz) és a Duna folyó közötti területet jelöli. Eredetileg a Duna két partján elterülő szomszédos tájak összefoglaló elnevezése volt. Az idők folyamán a Duna nem csak földrajzi, hanem néprajzi választóvonallá is lett, ezért a két tájat újabban Tolna megyei és kalocsai Sárköz néven különböztetik meg egymástól. (Katona Imre: Sárköz. Budapest, 1962. 5.). Az úgynevezett Tolna megyei Sárköz: Alsónyék, Decs, Őcsény, Sárpilis területe valamint némely szerzőnél Báta református lakosságával, másoknál egész Bátával együtt. Az úgynevezett Kalocsai Sárköz az Ordas, Kecel Szeremle háromszögbe eső területet, jelenti. (Bárth János: A Kalocsai Sárköz fogalma. Cumania 15., Kecskemét, 1998, 211.).
A Sárköz szó a néprajzi szerzők többsége számára a két világháború között, a 20. században szűkült le a Tolna megyei négy és fél falura.
A tárlatvezetés során arra keressük a választ, hogyan alakul a sárköz fogalma az évszázadok folyamán. Mi fűzi össze az itt élőket? Mit jelent a Sárköz az itt élőknek és mit jelent a kívülállóknak?
A TÁRLATVEZETÉS ELŐZETES BEJELENTKEZÉS ALAPJÁN VEHETŐ IGÉNYBE.
BEJELENTKEZÉS: +36 20/5764130
A programon való részvételhez belépőjegy váltása és tárlatvezetési díj is szükséges.