logo

Áldott, békés karácsonyi ünnepeket!

2022.12.20

Adjon Isten minden jót, ami tavaly szűken volt. Gazdának bort, búzát, gazdasszonynak tyúkot, ludat. Lányoknak, legényeknek egy-egy szép mátkát. Országunknak csendes békességet és megmaradást!

Így köszöntötte a gazda háza népét egy marék szalmával a kezében karácsony este.

A karácsonyi ünnep legjellegzetesebb készületei közé tartozott a lakószoba, karácsonyi asztal szalmával való telehintése, illetőleg ennek jelképes, de szívósan élő maradványaként az asztal alá helyezett kosárban szalma, vetőmagvak, továbbá kultikus szándékkal rájuk helyezett házieszközök behordása. A földre hintett szalma biblikus népi értelmezés szerint már a betlehemi istállót jelképezi. Általában úgy magyarázzák, hogy legyen a szálláskereső Máriának, Józsefnek és a szamárnak helye, ha útjukban betérnének a családhoz. A szalmának és a ráhelyezett holmiknak szentelményi erőt tulajdonítottak.

Az ősi Báta faluban vetőmagvakat, szerszámot, zablát, kenyérsütéshez használatos kovászfát, keverőlapockát raktak az asztal alá.  Bátán a szép, hímesen szőtt, gondosan őrizgetett karácsonyi abroszt a lakodalomban a menyasszonyra vetették, hogy a rontás ne fogjon rajta.

A menyasszonyos házhoz látogatva reá is, a vőlegényre is ráterítik. Eredeti célzata szerint nyilván még az asszonyi termékenységet, a család boldogulását akarták előmozdítani.

A karácsonyi ünnepkör jellegzetes hagyományvilága, a betlehemes játékok az új esztendő mágikus előkészítésében, főleg a bajelhárításban, gonoszűzésben jutottak kiváltságos szerephez.

Bálint Sándor: Karácsony, húsvét, pünkösd (http://mek.niif.hu/04600/04645/html/khp0005.html, letöltve:2022.12.19.)

Kép: Betlehemes játék szereplői.  Báta, 1920-as évek, (Bátai Tájház digitális képgyűjtemény).