MÉLYGÖDÖR
Mélygödör tónál volt az ezernyolcszázas években a megyében az első zsilip, mivel homokos talajra építették, így a helyen változtatni kellett.
Később ide jártak fürdeni a helyiek, hiszen a tó közel van Bátához, és a kristálytiszta vízében szerettek megmártózni, nemcsak fürdeni jártak ide, de ruháikat ebben a vízben mosták.
Ma már a szabadvizekben tilos a fürdés. A Mélygödör tó a horgászok paradicsoma, sokan ki is használják a természet adta lehetőséget. A tó maga is lenyűgöző a környékére sem lehet panasz. Kis ösvényeken barangolhatunk, tisztásokon pihenhetünk.
GEMENC
Gemenc Európa legnagyobb összefüggő ártere. Nemzetközi viszonylatban is kiemelkedő természeti értékét felismerve 1977-ben védelem alá került Gemenci Tájvédelmi Körzet néven, majd része lett az 1996-ban létesült Duna-Dráva Nemzeti Parknak.
Báta község közigazgatási területén a Duna –Dráva Nemzeti Park országos szintű természetvédelmi oltalom alatt álló. Bátán a Nemzeti Park védett területei a Natura 2000 területekkel megegyeznek.
Gemenc egyedülálló értékét a Duna vízjárása szerint változó kisebb-nagyobb holtágak, belső tavak, időszakos vízállások és az azokat övező ártéri ligeterdők adják.
NÖVÉNYVILÁG
A területen előforduló fontosabb erdőtársulások a következők: fehér fűz- fekete nyár ligetek.Fehér nyár ligetek: jellemző elegyfafaj a vénic szil , a magas kőris és a kocsányos tölgy .Jellemző cserjefajok a hamvas szeder, a veresgyűrű som és a védett fekete galagonya. Védett növény a ligeti szőlő is.
FÁS LEGELŐK, RÉTEK
Gemenc területén lévő ártéri réteken, füves töltés oldalakon a következő védett növények találhatók: réti iszalag, kornistárnics, szibériai nőszirom.
VIZES ÉLŐHELYEK VÉDETT NÖVÉNYEI
A víz felszínén úszó növények: rucaöröm, fehér tündérrózsa, sulyom, tündérfátyol, és a mételyfű. A vízpartok mentén előfordul a védett kálmos.
ÁLLATVILÁGA
Gemenc gazdag állatvilágának létfeltételeit egyfelől a természetszerű ártéri erdők, másfelől a rendszeres áradások, illetve az azután visszamaradó, táplálékban bővelkedő kisebb‐nagyobb vízállások biztosítják. Gemenc területén előforduló legfontosabb védett állatfajok a következők: kecskebéka, vörös hasú unka, barna varangy, tarajos gőte és a pettyes gőte, mocsári teknős, vízisikló, kockás sikló, fekete gólya, rétisas, barna kánya, kerecsensólyom, szürke gém, fekete harkály, jégmadár, tavi denevér, vízi denevér, vidra, európai hód, vadmacska, nyuszt. Gemenc területén gyakoriak a nagyvadak, gímszarvas, vaddisznó, ezért hazánk mindmáig egyik legfontosabb vadászterülete.
DUNA
A községen végighaladva az utolsó házakat elhagyva felhajtunk az árvízvédelmi gátra és tovább megyünk, eljutunk a Duna partjára. Itt az ártéri erdő és a part között horgásztanyák épültek, melyek a helyi és vidéken élő tulajdonosaik kikapcsolódását szolgálják. A folyónak ez a része (1465 fkm) a Duna magyarországi szakaszának legszélesebb pontja. Szépségét fokozza, hogy mindkét partját a gemenci erdő szegélyezi. A Báta melletti Duna szakasz halakban gazdag, itt a horgászható hazai halfajok döntő többsége megtalálható.